08.03.17

Emerald City: Season 1

Fear rules. Not kings and queens.


1.01 The Beast Forever - 1.02 Prison of the Abject - 1.03 Mistress - New - Mistress - 1.04 Science and Magic - 1.05 Everybody Lies - 1.06 Beautiful Wickedness - 1.07 They Came First - 1.08 Lions in Winter - 1.09 The Villain That's Become - 1.10 No Place Like Home

zdroj: www.farfarawaysite.com
Nejspíš už jsem kdysi dávno psala, že mám hodně ráda The Wizard of Oz, byť jsem zatím nebyla schopná přečíst víc než jeden díl, slavná filmová adaptace je taktéž moje oblíbená a Tin Man je vyloženě srdcovka. Protože ve mně Oz the Great and Powerful nevzbudil důvěru, byla jsem vyhladovělá po nějaké nové verzi (OUaT se z různých důvodů nepočítá). Emerald City jsem napřed moc nedávala, protože NBC (byť i tam se zázraky dějí), ale o to víc jsem byla překvapená. Už na začátku to na první pohled (kulisy a efekty) nevypadalo vůbec aušusově a scénář mi přišel hodně dobrý. Nakonec jsem to prožívala a byla jsem napjatá až do konce. Upřímně doufám, že bude druhá řada.

Pravděpodobně nejvíc zaskórovali dobře napsanými postavami - Emerald City je tažené ženami, které mě baví. Dorothy Gale (Adria Arjona) rozhodně není malé nevinné děvče, ale je právě tak zmatená. Adria Arjona skvěle zahrála tu rozpolcenost a nejistotu, které provázely každé "Dorotčino" rozhodnutí. West (Ana Ularu) byla rozhodně moje nejoblíbenější postava, není co víc k ní říct. Glinda (Joely Richardson) je schválně psaná tak, že člověk nikdy neví, co od ní čekat, a Joely Richardson to ždímá jak může. Musím říct, že jsem jí tu docela přišla na chuť. Tip (Jordan Loughran) mě popravdě moc nebaví. Chápu její situaci a beru, že je zmatená, ale tu Ozmu jí prostě nevěřím a velká část finále díky tomu bohužel působila docela uměle. Langwidere (Stefanie Martini) byla božská, byť mě trochu zamrzelo, že je robot. Za zmínku určitě taky stojí Jane (Gina McKee), která měla bohužel míň prostoru, než by se mi líbilo.

Mužské postavy podle mě nedopadly tak dobře. Opradu plastický mi přijde jen "Plecháč" Jack (Gerran Howell), ale zas mě rozčiluje to jeho věčné kňourání. Čaroděj / Frank (Vincent D'Onofrio) je asi největší zklamání; Vincent D'Onofrio umí úžasně intenzivní magory, ale přišlo mi, že do Čaroděje se toho moc nepromítlo a byla to hrozná škoda. "Zbabělý lev" Eamonn (Mido Hamada) byl sice kus, ale tak nějak tam byl zbytečný až do chvíle, kdy povstala Ozma, a to bylo dost pozdě. "Strašák" Roan / Lucas (Oliver Jackson-Cohen) byl extrémně hot, ale ta jeho slabost mu na půvabu dost ubírala. Z mužských postav popravdě nejsem schopná ukázat na jedinou, která by mě dostala aspoň tolik jako West či Langwidere (a už vůbec ne víc).

Co se děje týče, přišel mi dost přehledný. Bylo jasné, kdo má jakou motivaci proti komu bojovat, zvraty mě bavily a různá odhalení (ke komu patří Roan, co je zač Langwidere nebo kdo je matka Dorothy) fungovala dobře. Byla jsem překvapená, jak temné to bylo, ale rozhodně mi to nevadilo. Na konec šli docela chytře, protože příběh Dorothy, který začal v prvním díle, byl v desátém ukončen a byť jsou tam vrátka a my nemáme nejmenší tušení, jak to vypadá v Ozu, dalo by se to považovat za konec.

Ale já bych druhou řadu hodně brala, za mě povedená novinka.

EDIT 05/05/17: Zrušeno. Bohužel, ale čekat se to dalo.