08.03.17

Svět pod hlavou (2017)


1.01 Stín kapradiny - 1.02 Anděl odplaty - 1.03 Mrtvý lidi - 1.04 Orchidej na smetišti - 1.05 Závadová mládež - 1.06 Dvojboj - 1.07 Smrt špióna - 1.08 Rodinná záležitost - 1.09 Mrtvý muž - 1.10 1983

zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/
Fdb. Normálně nemám moc ráda předělávky zahraničních seriálů, ale pro Svět pod hlavou jsem udělala výjimku hned na začátku. Neviděla jsem původní britský Life on Mars ani americký remake, ale věděla jsem tak zhruba, o jakou zápletku šlo, a přišlo mi, že v českém historickém kontextu by to mohlo být hodně zajímavé. Z výsledku jsem byla většinou trošku rozpačitá; nápad to byl skvělý, kostýmy a atmosféra fungovala, ale hlavní linka se tak nějak ztrácela v epizodkách a chvílemi mi u toho haprovala pozornost. Překvapilo mě ale, nakolik se mi líbil konec, a docela jsem 1983 i prožívala.

Václav Neužil (Filip Marvan) mě hodně bavil ve Čtvrté hvězdě, ale na Marvanovi jsem si pořád nebyla schopná najít to "něco". Chytila jsem se prakticky až na konci. Ivan Trojan (Martin Plachý) je super všude a Plachý mě hodně bavil, na konci jsem pro něj skoro až slzu uronila a nutno podotknout, že v 1983 si to Trojan herecky podal. Jan Budař (Klement Kratěna) schytal roli, ve které prostě nešlo mít ho rád. A Budař to vytočil na maximum; dal si to tak, že to ani nebylo v tom co říkal, ale jak to říkal.

Judit Bárdos (Krystýna / Daniela) se mi tu líbila víc než v Bohémě, ale Krystýna hrála ani ne druhé, spíš třetí až čtvrté housle, což byla trochu škoda. Marie Doležalová (Simona Kartouzová) pořád schytává role diblíků, ale je na ní vidět, že už ji to moc nebaví. Ljuba Krbová (Simona Marvanová) je úžasná vždycky, tam žádné výhrady nebyly. Potěšil Igor Chmela (Felix Kartouz), protože ten mě potěší vždy a všude, a Roman Zach (Klíma) je stejná písnička. Celkově měla série skvěle vybrané epizodní herce, s obsazením jsem problém neměla.

Jak už jsem psala, vadila mi nevyváženost vaty a hlavní zápletky. Opravdu jsem se začala chytat až když to začalo kolem sedmé epizody nabírat na obrátkách. Očekávala jsem, že zůstanou u snu / halucinací v kómatu, takže mě překvapilo, že Filip skutečně cestoval časem. Normálně na to nejsem, ale jak říkám, 1983 fungovalo, byť bylo trochu přitažené za vlasy.

Jsem narozená 1991, takže neposoudím, nakolik série vystihovala dobu a popravdě je mi to úplně jedno; buď ten příběh funguje nebo nefunguje a tento nakonec vlastně fungoval docela dobře. (I když to mohlo být bez té vaty lepší.)