07.03.17

Taboo (2017)

No one in this city has only one master.


zdroj: www.imdb.com
IMDb. Taboo nebyla otázka volby, byla to potřeba. Tom Hardy (James Keziah Delaney) je bůh a když jsem zjistila, že se na Taboo podílel i scénáristicky, nemohla jsem odolat. Přiznám se, že ze začátku jsem byla trochu rozpačitá, ale nakonec mě to neuvěřitelně chytlo. Tomovi Hardymu tihle pošahanci jdou, dobové oblečení mu sluší (všechno mu sluší) a role mu dala prostor být neuvěřitelně intenzivní, což jsem kvitovala s povděkem. Prostě, pořádný Hardy nářez.

Jonathana Prycea (Sir Stuart Strange) jsem dosud neviděla jako záporáka, ale dával si to nesmírně s chutí a Strange byl jediný, kdo měl proti Delaneyho šílenství aspoň trochu šanci, byť prohrál. Oona Chaplin (Zilpha Geary) byla nádherně éterická a za Zilphu mě bolelo srdce, ale Lorna Bow (Jessie Buckley) mi byla temperamentem mnohem bližší a byla jsem ráda, jak dopadla. Tom Hollander (Cholmondeley) vždycky potěší, role mu sedla jak sedinka na hrnec, a Marka Gatisse (Jiří IV.) jsem skoro ani nepoznala.

Co se týče zápletky, tak na to, že šlo o USA versus Britské impérium versus Britská Východoindická společnost versus James Delaney to bylo překvapivě přehledné, hodně napínavé a přesně tak správně nakombinovaný poměr nadpřirozena a reality, že jsem neprotáčela oči a uměla si to užít.

Prostě, Taboo můžu z celého srdce doporučit. Málokdy se stane, že se podaří natočit dobové drama bez knižní předlohy a funguje to. A pro fanoušky Toma Hardyho je to prostě slast.