11.02.18

Prezident Blaník (2018)

Tonda, Tonda, Tonda, Tonda to dá!

zdroj: www.csfd.cz
CSFd. Jelikož už víc než rok a půl ujíždím na fenoménu jménem Kancelář Blaník, nemohla jsem si nechat ujít Prezident Blaník. Překvapilo mě, jak populární a profláklý ten seriál zjevně je, protože jsem po dlouhé době seděla v narvaném kině a pokud vím, fronty neopadají. Celkově si přijde na své každý fanoušek seriálu, zůstalo to věrné předloze, hlášky byly neskutečné, vycucali naprosto všechno, co se kolem voleb dělo... Jen z toho bylo nakonec člověku těžko, protože když se nad tím zamyslím, vtipné to vlastně není vůbec.

Marek Daniel (Tonda Blaník) šel do svého oblíbeného tandemu Tondy Blaníka a Václava Havla. Oboje je osvědčené už z Kanceláře Blaník (viz Štědrý sen a Svatý Blaník), takže já byla spokojená. Dějová linie Lenky (Halka Třešňáková) se většinu času zdála navíc, ale nakonec se to vyplatilo jako úžasný running joke. Žížala (Michal Dalecký) opět pořádně dostával, ale trochu si za to mohl sám. (A až teprve na plátně jsem si všimla, že je Michal Dalecký fakt hezkej chlap.)

Nejlepší částí filmu - kromě detailně vysledované a oglosované situace - byly ty záběry, ze kterých bylo patrné, že jediní, kdo vědí, o co jde, jsou herci a štáb, všichni ostatní nemají tušení. Kudos ale těm, co do toho šli na svůj vlastní účet, viz Lenčin bývalý manžel Ivan Bartoš nebo Miroslav Kalousek, to byly výborné vtipy. Mým osobním favoritem bylo pokrytí kauzy Klus vs. Krajčo, to byla trefa do černého. No a nesmím zapomenout na Pražskou kavárnu, to byla lahůdka. Pravděpodobně jsem jako úplně všichni zvědavá na ten alternativní konec - opravdu by mě zajímalo, jak by film dopadl, kdyby vyhrál Drahoš - a trochu doufám, že to jednou pustí ven.

Celkově si myslím, že je to hodně povedená záležitost, která celou problematiku vyždímala do posledního novinového titulku. Doporučuji se na to ale podívat, dokud jsou detaily voleb v živé paměti - stejně jako už nefungují starší epizody Kanceláře Blaník, nebude za pár let fungovat ani toto.